Jin a Jang, symbol na vlajke organizátora zimných olympijských hier 2018, Kórejská republika.

0

Priznám sa, šport nie je mojou silnou stránkou, ale dnes ma predsa niečo mimoriadne upútalo na pompéznom otváracom ceremoniály ZOH v Kórejskej republike. Bol to Jin a Jang, národný znak Kórejskej republiky, vytvorený na ľade v modro-červenej farbe. Je tiež súčasťou národnej vlajky. Veľa sa už povedalo a popísalo o tomto symbole života. Podľa neho všetko môže fungovať vo svete a vo vesmíre iba na dvoch protikladoch. (zima-teplo, deň-noc, žena-muž, dobro-zlo, vojna-mier…)

Ale najviac ma zaujalo, že práve tento znak má na vlajke krajina, v ktorej, ako povedal komentátor, funguje veľa pravidiel. Je to jedna z krajín, kde sa uznáva pracovitosť, húževnatosť a patrí medzi bezpečné krajiny. Práve pod touto vlajkou, so znakom Jin a Jang sa stretli športovci z 92 krajín sveta. Dve krajiny, ktoré sú vo vojnovom stave (Severná a Južná Kórea) dokázali, že ich športovci kráčali  spoločne pod jednou vlajkou. Pre Kóreu srdcervúci moment a odkaz pre celý svet. ZOH hry sa nesú v znamení dvoch slov: MIER a POKOJ.

Prečo ma to vlastne oslovilo? Na podnet zákazníkov vytváram aj obrazy týchto symbolov. Potešilo ma, že som si mohla doplniť niektoré vedomosti o tomto symbole zo staro-čínskej filozofie.

Zdieľaj

O Autorovi

Ateliérik Zzitka, obrazy vypletané medeným drôtikom (string art) a tvorba sôch z paverpolu... Moje výrobky zakúpite aj v obchodíku: Sashe Zzitka prípadne na mail: zitka.zacikova@gmail.com, mob. 0910 470 691

Comments are closed.